پاریز یکی از بخش های شهرستان سیرجان است که در شمال شرقی این شهرستان و فاصله نسبتا نزدیک با شهرستان های سیرجان و رفسنجان قرار گرفته است .این بخش با ارتفاعات بیش از  سه هزار متر منطقه ای کوهستانی با طبیعتی زیبا و چشم نواز با انواع درختچه های ارژن ، خی ، شقین بادام کوهی سیاه چوب نسترن وحشی و در دشت قیچ و در منه و صدها گیاه مرتعی و دارویی با مراتع ییلاقی همچون نگینی درخشان بر بلندای دشت های اطراف خود نمایی میکند.
طبیعت زیبا و بکر منطقه با آب و هوای خنک و دل انگیز در فصول گرم سال پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری از دور و نزدیک است
در همین راستا شهرداری با احداث پارک بوستان معلم با امکانات رفاهی همچون آلاچیق و سرویس بهداشتی و رستوران و ایجاد محیطی امن میزبان همشهریان و هم استانیان عزیز در بهار و تابستان خواهد بود.
1.در شرق شهر پاریز باغها و روستاهای با صفایی وجود دارد با چشم اندازهای بسیار زیبا قنات ها و چشمه سارهای خنک که هر انسانی را مجذوب خود می کند.
روستای زیبای درک(دهنه درق) در 3 کیلومتری شمال شرقی شهر قرار دارد .

 

 


 


2. باغ کهن سبز از جاذبه های گردشگری شهر است با قناتی خنک و گوارا که در این سالها قسمتی از آب شرب شهر پاریز را تامین میکند.باغی از درختان سیب قرمز و زرد آب دار

 

 

 

 

3. چشمه زغالی با منطقه ای کوهستانی و آبشارهای  چشم نوازی همچون تافک و پیاده روی در دل طبیعت بکر این منطقه و اشراف به بادامو ، کوه دال خانی و سنگ دل دل که در اعتقاد و باور مردمان قدیم مقدس بوده اوقات لذت بخشی برای طبیعت دوستان فراهم خواهد آورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

4-.در دامنه كوه منسار در روستای گوئین مزرعه اي وجود دارد با چمن طبعی كه با نامهاي باغ شاعر،باغ شعار و باغ شاه خوانده می شود. محيطي شاعرانه در دره اي زيبا با درختاني كهنسال سماق و اشكال فوق العاده زيبا از اشكال فرسايشي،فضايي كه مي توان شعاري بزرگ داد كه اشكال فرسايشي پيرامون آن با كلوت هاي شهداد برابري مي كند.شايد روزگاري اين باغ،آنقدر آباد و داير بوده كه نام باغ شاه بر آن نهاده اند.