بخش پاریز به یکی از بخش های شهرستان سیرجان محسوب می شود. مدارک تاریخی قدمت آن را به 3هزار سال پیش نسبت داده اند از نظر آب و هوا سرد و ییلاقی و باغستانی می باشد و به علت واقع شدن در پای کوه دارای آب و هوای سرد و معتدل می باشد و براساس میانگین درجه حرارت 7/13 درجه سانتیگراد و درجه حرارت سالانه از حداقل 1/2 درجه سانتیگراد می باشد. در بخش پاریز دارای 2شهر پاریز و هماشهر و 21دهیاری و 25 شورا و از نظر زیرساخت کلیه روستاها دارای آب و برق و گاز می باشند.
منابع تامین آب کشاورزی قنات ها و چاه های عمیق می باشد و به طور عمده در بخش پاریز 55 رشته قنات و 3 حلقه چشمه و 25 حلقه چاه عمیق می باشد.
مهم ترین راه ارتباطی در بخش پاریز محور ارتباطی سرچشمه-پاریز- سیرجان می باشد.
اکثریت روستاهای بخش پاریز دارای اقتصاد دامداری و کشاورزی می باشد و سطح کل اراضی کشاورزی 4676 هکتار می باشد.
صنایع دستی بخش پاریز در روستاها و بیشتر قالی بافی، گلیم بافی و پته دوزی مشغول می باشند.
در بخش معدن: تعداد زیادی از ساکنین پاریز در معدن مس سرچشمه که فاصله 9کیلومتری تا پاریز دارد مشغوا فعالیت می باشند و این معدن تاثیر فراوانی و مثبتی بر اشتغال و معیشت منطقه دارد و در واقع نبض اقتصاد مردم پاریز معدن مس سرچشمه می باشد.
از جمله معادن دیگر می توان به معدن دره زار- گرانیت ده مریم- سنگ مرمر کهوئیه- سنگ مرمر دوچاهی اشاره کرد.
بخش پاریز دارای واحد دانشگاه پیام نور، 2 کتابخانه عمومی، 2دهیاری و 25 شورای اسلامی ، یک فرماندهی انتظامی بخش و کلانتری هماشهر و کلیه مقاطع تحصیلی و 2هنرستان جوار کارخانه کارخانه در پاریز و هنرستان کشاورزی در هماشهر و یک نمایندگی فعال آموزش و پرورش و کلیه نمایندگی ادارات را دارا می باشد.
از نظر بهداشت و درمان شامل دو مرکز بهداشتی و درمانی در پاریز و هماشهر دو خانه بهداشت و داروخانه در بخش و اورژانسی 115 می باشد.
از نظر امنیتی بخش پاریز دارای فرماندهی انتظامی بخش پاریز و کلانتری هماشهر می باشد.
بخش پاریز دارای 2شهر و 24 دهیاری و شورا می باشد و کلیه روستاهای بخش از نظر زیرساخت آآب و و برق و گاز تامین و خدمات رفاهی ادامه دارد.
آثار باستانی بخش- کاروانسرای پاریز و کاروانسرای هماشهر- کوه شاه خیرالله- شاه غریب و تعدادی آب انبار می باشد.
بخش پاریز دارای 2کتابخانه عمومی در پاریز و هماشهر می باشد.
محصول عمده بخش پاریز بادام و گل نسترن و میوه های سیاه درختی می باشد.