استاد محمد ابراهیم باستانی پاریزی در دی ماه 1304 در پاریز که یکی از بخش های خوش آب و هوای استان کرمان است  به دنیا آمد . پدرش علی اکبر باستانی پاریزی معروف به حاج آخوند یکی از افراد سرشناس و با سواد این منطقه بود.وی تحصیلات ابتدایی را در پاریز گذراند و بعد ار آن برای ادامه تحصیل به سیرجان که ده فرسنگ با پاریز فاصل داشت و وی در آن روزگار آن را آخر دنیا میدانست، رفت.چنانکه در خاطراتش میگوید:

نخستین روزی که از پاریز خارج شدم سیرجان را آخر دنیا حساب میکردم و امسال(1349)که به اروپا رفتم ،گمانم این است که عالمی را دیده ام اما چه استبعادی دارد که عمری باشد و روزی خاطراتی از سفر به ماه بنویسم! آرزوها پایان ندارد.آدمی به هر جا میرود گمان میکند به غایت القصوای مقصود خود رسیده است ، در صورتی که دنیا پایان ندارد.

حاجی آخوند، محمد ابراهیم را که فرزند اولش بود ولیعهد می نامید البته این ولیعهد توانست با سلاح قلمش دنیای اندیشه را فتح کند و از عالمان روزگار گردد قلم باستانی بسیار شیوا و روان است اوهمه لحظه های زندگی خود را بی پروا بیان می کند. شادیها و سختیها همه برای او درس است شعرش به اندازه نثرش زیباست به پاریز و فرهنگ این دیار عشق می ورزید .

دکتر باستانی علاقه خود را به نویسندگی از کودکی نشان داد . خود ایشان در این مورد میگوید:

آن روز برای اولین بار به سیرجان رفتم 12 ساله بودم و طبعا تغییر زندگی برای یک کودک مشکل است . وعجیب نیست اگر دو سال بعد ترک تحصیل کردم،در آن دو سال در پاریز ندای پاریز را نوشتم.

اولین مقاله خود را در سن 17 سالگی در مطبوعات آن روز کرمان چاپ کرد و در بیست سالگی بود که به جمع آوری نامه های شیخ محمد حسن زیدآبادی که خود را پیغمبر دزدان میخواند ،پرداخت. در سال 1324 آن را تحت عنوان پیغمبر دزدان چاپ کرد.این کتاب که مضمون و عنوانی بکر و جالب داشت فوق العاده ای که آوازه و شهرتی در نویسندگی برایش فراهم کرد او را در زمره نویسندگان کرمان قرار داد. این سر آغاز راهی بود که طی سالها هم نشینی با اهل علم و مسافرت به کشورهای گوناگون و شرکت در سمینارها و کنفرانسها صدها مقاله و بیش از 60 کتاب حاصل 89 سال تلاش و پشتکار و نوشتن این مرد بزرگ باشد .او در پنجم فروردین 1393 در تهران درگذشت .

از آثار وی می توان به مجموعه هفت اشاره کرد که شامل کتاب های نای هفت بند،خاتون هفت قلعه،آسیای هفت سنگ،اژدهای هفت سر،کوچه هفت پیچ،زیر این هفت آسمان،سنگ هفت اقلیم، می باشد.